Kolka: czym są, rodzaje, objawy, przyczyny i środki zaradcze
Termin kolka oznacza nagły, rozdzierający ból, w niektórych przypadkach dosłownie unieważniający, który może dotknąć każdą osobę należącą do wszystkich grup ludności. Są to bardzo ostre bóle , które mogą mieć bardzo szybki przebieg : oznacza to, że stan zapalny objawia się w sposób gwałtowny, ale na ogół trwa kilka sekund lub minut (zwykle nie dłużej niż 2), a następnie powoli ustępuje.
W zależności od miejsca koncentracji kolki przybiera określoną nazwę.
Zróżnicowanie ich na podstawie obszaru dotkniętego chorobą jest niezbędne, ponieważ nie ma wspólnej przyczyny, która powoduje te nagłe bóle, ale przeciwnie, w zależności od momentu, w którym występują, mogą one pozwolić nam na zbadanie konkretnych przyczyn.
Ogólnie jednak kolka wpływa zarówno na dobrowolne, jak i mimowolne tkanki mięśniowe. Mięśnie w normalnych warunkach poruszają się dzięki złożonemu biologicznemu mechanizmowi skurczu i rozluźnienia, a kolka to nic innego jak nagły i intensywny skurcz , który generuje skurcz.
Jak można się domyślić, kolka wpływa zatem na brzuch, jelita, nerki, wątrobę i inne tkanki.
Chociaż ból zwykle ustępuje w ciągu kilku sekund, dobrze jest wiedzieć, że może rozprzestrzenić się na okoliczne obszary, powodując stan zapalny większego obszaru; ponadto kolce często towarzyszą inne podobne zjawiska.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym irytującym zaburzeniu, jego przyczynach i potencjalnych środkach zaradczych.
Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to ból, który zwykle pojawia się w dolnej części pleców i może również rozciągać się w pobliżu pępka. Jest to bardzo gwałtowny rodzaj kolki, który niektórzy pacjenci opisują jako uderzenie lub, w najgorszym przypadku, dźgnięcie.
Rozdzierający ból jest co najmniej ograniczający, a kolce nerkowej zwykle towarzyszą inne podobne zjawiska.
Stosowanie środków przeciwzapalnych typu NLPZ może być przydatne do powstrzymania bólu , ale nie działa na bezpośrednią przyczynę problemu. Warto pamiętać, że tak naprawdę kolka jest tylko przejawem dyskomfortu ludzkiego ciała , dlatego blokowanie bólu nie jest przydatne w celu rozwiązania problemu.
Wielu kolkom, w zależności od miejsca, w którym się znajdują (a tym samym od przyczyny ich wywoływania), towarzyszą inne bóle.
Kolka nerkowa nie jest wyjątkiem: osoby cierpiące na te bardzo ostre skurcze zwykle objawiają się również wymiotami, nudnościami, tachykardią, bladością i potrzebą oddania moczu, często z uczuciem niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
Główną przyczyną kolki nerkowej jest obecność kamieni . Kamienie nerkowe to prawdziwe kamyki, kompleksy soli i minerałów, które stają się złożone, zestalają się i zatykają drobne błony filtrujące nerek .
W najgorszych przypadkach powstające kamienie są tak duże, że uniemożliwiają przepływ płynu, dosłownie blokując oddawanie moczu; w innych sytuacjach jednak mniejsze kamienie wnikają do mikroskopijnych przewodów i robiąc w nich przestrzeń, generują bardzo silny ból.
Przyczyn powstawania kamieni nerkowych związanych z kolką jest wiele: wśród nich jest nadmierne spożycie szczawianów, spożycie dużej ilości soli, słabe nawodnienie oraz niektóre predysponujące czynniki natury genetycznej.
Kolka brzuszna

Wśród różnych typów najczęstsze są te brzuszne. Występują one bardzo często, gdyż te skurcze są związane z dysfunkcjami układu pokarmowego , a jedną z przyczyn mogą być również zwykła niestrawność.
Jak wspomniano we wcześniej napisanym artykule, kolka brzuszna oddziałuje zatem na cały układ pokarmowy: nie tylko okrężnicę i – bardziej ogólnie – jelito grube, wokół którego koncentruje się większość zjawisk, ale także jelito cienkie i żołądek.
Podobnie jak w przypadku innych kolek, kolka brzuszna występuje również z nagłym, ale niezwykle intensywnym bólem, który może rozciągać się od podbrzusza do pleców, dolnej części pleców, a nawet pachwiny . Ogólnie rzecz biorąc, kolki te mają dość ograniczony czas trwania, chociaż mogą być jednymi z najbardziej bolesnych ze wszystkich.
Mogą im również towarzyszyć nudności i wymioty, ale gorączka, a także przedłużająca się biegunka i wzdęcia mogą być również jednymi z innych objawów.
Wskazanie przyczyn kolki brzusznej może być trudne ze względu na ogromną liczbę czynników, które mogą je powodować. Do najbardziej znanych przyczyn należy niewątpliwie choroba Leśniowskiego-Crohna, wciąż mało poznana przewlekła choroba zapalna jelit, której przyczyny nie są znane, ale która zgodnie z tym, co ostatnio wykazano w badaniach naukowych, wydaje się zwiększać predyspozycje do raka jelita grubego.
Inne potencjalne przyczyny kolki brzusznej to infekcja bakteryjna (dokładniej w przypadku zatrucia pokarmowego lub wywołanego przez drobnoustroje przyjmowane z pokarmem), wszelkie alergie na pokarmy lub określone kategorie produktów, niedrożność jelit lub zmniejszenie powierzchni jelit. Stres i niektóre rodzaje przepuklin mogą również być jedną z przyczyn.
Z tego, co zostało powiedziane do tej pory, kolka brzuszna może być spowodowana zarówno chorobami dotykającymi jednostkę, jak i nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.
Ogólnie rzecz biorąc, w celu złagodzenia objawów zaleca się picie dużej ilości wody, unikanie potencjalnie drażniących pokarmów i napojów (w tym herbaty i kawy) oraz uprawianie sportu, ponieważ ruch może dodatkowo stymulować cykl skurczowo-relaksacyjny, wzmacniając ból kolki.
Uchyłkowatość kolki
Wśród różnych przyczyn związanych z kolką brzuszną jest szczególny stan okrężnicy: uchyłkowatość kolki . Uchyłki to małe wloty obecne w okrężnicy, które mogą ulec zapaleniu lub niedrożności, powodując nie tylko ból, ale także niską aktywność flory bakteryjnej, która jest silnie zaangażowana w proces trawienia (i nie tylko).
Każde zapalenie lub perforacja tych przegięć powoduje bardzo silny ból, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Oprócz kolki inne objawy związane z uchyłkowatością kolki to krwawe stolce , drażliwość i trudności z wypróżnianiem .
Kolka noworodkowa

Dzieci, które płaczą bez wyraźnego powodu, najprawdopodobniej cierpią na kolkę noworodkową . Kolka z mlekiem modyfikowanym jest bardzo powszechna, ale nie brakuje jej nawet u niemowląt karmionych piersią i szacuje się, że cierpi na nią 2 na 5 dzieci.
To właśnie kolka brzuszna dotyka dorosłych, w niektórych przypadkach z taką samą intensywnością (co wyjaśnia nieprzerwany płacz), nawet jeśli przyczyny są różne.
W szczególności dzieci poniżej 3 miesiąca życia mają niedostatecznie rozwinięty układ trawienny, więc mają trudności z trawieniem złożonych pokarmów, takich jak mleko. Co więcej, refluks żołądkowo-przełykowy również wydaje się być związany z kolką noworodkową.
Trudno jest zrozumieć, jak doprowadzić dzieci do kolki, ponieważ nie ma powszechnie uznanego lub uniwersalnego rozwiązania, mimo że pediatrzy na całym świecie pracują nad znalezieniem ostatecznego lekarstwa.
Kolka żółciowa

Ten rodzaj kolki jest również rozpoznawany pod nazwą kolki pęcherzyka żółciowego . Są to bóle, które dotykają wątrobę, a więc górną część pleców, również spowodowane w tym przypadku możliwą obecnością soli.
Konkretnie kolka żółciowa, jednak są one spowodowane przez nagromadzenie nadmiaru cholesterolu , które blokują pracę wątroby, co stanowi bardzo poważne zagrożenie. Co więcej, odróżnienie kolki żółciowej od kolki nerkowej jest proste: podczas gdy w drugim przypadku ból ma tendencję do ustępowania, gdy ból uderza w wątrobę, skurcz narasta i rozciąga się w kierunku barków.
Kolce żółciowej mogą również towarzyszyć pewne specyficzne objawy, w tym gorączka, wymioty i nudności. W szczególności nie należy lekceważyć gorączki: jeśli występuje ona w połączeniu z kolką żółciową, dobrze jest odpowiednio interweniować, ponieważ wysoka temperatura wiąże się z trwającym stanem zapalnym, co może wskazywać na perforację przewodów doprowadzających żółć do jelita, co byłoby bardzo niebezpieczną komplikacją. Innym objawem typowo związanym z kolką żółciową jest długotrwała, jasna biegunka.
W szczególności jednak, jakie są przyczyny kolki żółciowej? Jak widać z przyczyny problemu, którą jest nadmiar cholesterolu, podstawową przyczyną występowania tych bólów jest złe odżywianie . Po nieaktywnym trybie życia spożywanie dużej ilości tłuszczów i niewielkiej ilości warzyw może powodować nagromadzenie cholesterolu we krwi i wątrobie, powodując w ten sposób pojawienie się kolki żółciowej, a także innych dysfunkcji.
Kolka jajnikowa

Wiele kobiet skarży się na ból w okolicach jajników, które w niektórych przypadkach są identyfikowane jako kolka. W przeciwieństwie do wszystkich innych przedstawionych do tej pory kolka jajnikowa jest w niektórych przypadkach fizjologiczna, nawet jeśli wrażliwość na nie jest różna w zależności od kobiety. Dzieje się tak, ponieważ w wielu przypadkach kolka jajnikowa jest postrzegana w środku cyklu miesiączkowego (jeśli jest regularny), co odpowiada wydaleniu komórki jajowej z pęcherzyka. Przyczyną tego bólu jest aktywność pęcherzyka, który powiększa się i wchodzi w kontakt z gęstym zespołem nerwów, a po kilku dniach rozluźnia się.
Nawet w ciąży kolkę jajnikową można uznać za dość powszechną , zwłaszcza w pierwszych miesiącach: zagnieżdżenie się płodu w macicy i jego późniejszy wzrost powodują pojawienie się pewnego ucisku na jajnikach, co powoduje odczuwanie bólu.
Kiedy kolka jajnikowa nie pojawia się ani w czasie ciąży, ani w połowie cyklu miesiączkowego, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.
Wśród innych przyczyn kolki jajnikowej mogą być tak naprawdę wszelkie torbiele, a także formacje nowotworowe wymagające natychmiastowego leczenia. Jednak w wielu przypadkach niefizjologiczne kolki jajnikowe są błędnie kojarzone z tą tkanką, gdyż może to być lumbago, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kolka jelitowa, które rozszerzają się i docierają do narządu rodnego, sprawiając wrażenie, że jest źródłem.
Są wreszcie inne patologie lub problemy związane z kolką jajnikową, a niestety wśród nich są poronienia samoistne, ciąża pozamaciczna czy zapalenie błony śluzowej macicy.
Wiele z tych zjawisk nie jest bezpośrednio związanych ze złym nawykiem lub konkretnym zachowaniem, więc nie można ich przewidzieć. Jedynym sposobem na zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia jednej z tych przyczyn kolki jajnikowej jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, zrównoważone odżywianie i unikanie w jak największym stopniu źródeł stresu.
Często zadawane pytania FAQ
Są to bardzo ostre bóle, o różnym czasie trwania, ale na ogół krótkie i przerywane, dotykające różne tkanki.
Kolka jest przejawem problemu przez organizm, dlatego konieczne jest zidentyfikowanie dotkniętego obszaru w celu prześledzenia przyczyn.
Uznaje się, że kolka ma bardzo szybki przebieg, o średniej do wysokiej intensywności bólu.
Kolka jest niepokojąca, jeśli jest częsta i wiąże się z innymi objawami, związanymi z konkretnym obszarem, w którym występuje.
Aby zablokować ból, można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne; pamiętaj jednak, że leki te eliminują ból, ale nie działają na przyczynę.
Czas trwania kolki jest zwykle bardzo krótki, ale mogą one być przerywane, więc te skurcze mogą trwać godzinami.
Przede wszystkim należy udać się do lekarza, dokładnie go zlokalizować, a następnie skontaktować się ze specjalistą w celu wyleczenia przyczyny.